Macʼiniz Retina Ekranı mı Soyuldu?

 MacBook ekranınız çirkin lekelerle mi kaplı?

 

Staingate nedir?

 Lekelenme veya delaminasyon, ekranlardaki yansıma önleyici kaplamanın aşınarak leke benzeri bir görünüme neden olmasıdır. MacBook modellerinde bilinen bir sorundur ve birkaç aylık düzenli kullanımdan sonra ortaya çıkma eğilimindedir. Lekelenmenin yaygın bir ağırlaştırıcısı, bir MacBook kapatıldığında tuşlar ve izleme dörtgeni tarafından ekrana uygulanan basınçtır. Ek olarak, temizlik maddelerinin ve mikrofiber bezlerin tekrarlayan kullanımı nedeniyle lekelenme meydana gelebilir.

 Yansıtıcı yüzey soyulmaya başladığında, ekranınızın geri kalanını etkilemesi an meselesidir. Bu sadece ilgili görünmekle kalmaz, aynı zamanda web kameranızı ve renk netliğini de etkileyebilir. Bunlara mükemmel bir ekrana ihtiyaç duyan profesyoneller için ortaya çıkan lekelenme sorunlarını gidermek için harcadığınız çabaya değer.

 

MacBookʼum Ücretsiz Ekran Onarımı İçin Uygun mu?

 Macʼinizin yansıtıcı kaplamasında sorun olup olmadığından emin değilseniz, doğru bir teşhis için Apple ile iletişime geçebilirsiniz. Apple, cihazınızın geri çağırma programına dahil olup olmadığını da size söyleyebilecek.

 

Şu ana kadar Apple ile ücretsiz ekran değişimi için uygun modeller şunlardır:

 

 • MacBook Pro (13 inç, 2013 Başı)
 • MacBook Pro (15 inç, 2013 Başı)
 • MacBook Pro (13 inç, 2013 Sonu)
 • MacBook Pro (15 inç, 2013 Sonu)
 • MacBook Pro (13 inç, 2014 Ortası)
 • MacBook Pro (15 inç, 2014 Ortası)
 • MacBook Pro (13 inç, 2015 Başı)
 • MacBook Pro (15 inç, 2015 Ortası)
 • MacBook Pro (13 inç, 2016)
 • MacBook Pro (15 inç, 2016)
 • MacBook Pro (13 inç, 2017)
 • MacBook Pro (15 inç, 2017)
 • MacBook (12 inç, 2015 Başı)
 • MacBook (12 inç, 2016 Başı)
 • MacBook (12 inç, 2017 Başı)

 

  Ayrıca, MacBookʼunuzun ücretsiz onarıma uygun olması için satın alma tarihinizin dört yıl içinde olması gerekir. Ayrıca, yetkili olmayan bir servis sağlayıcı tarafından herhangi bir kurcalama geçmişine sahip olmamalıdır.

 MacBook modelinize bağlı olarak, yansıma önleyici kaplama için cepten yapılan onarımlar 500 ila 800 ABD Doları arasında olabilir. Yetkisiz onarım merkezleri bunu daha düşük bir fiyata yapabilecek olsa da, Apple olası sorunları önlemek için tüm ekranı değiştirmekte ısrar ediyor.

 

Apple ile Staingate Onarımı Nasıl Planlanır?

 Genius Barʼda onarım planlamak için Apple Destekʼe gidin. Mac > Donanım Sorunları > Onarım için Getirʼi seçin. Ardından, Apple hesabınıza giriş yapın.

  Bir sonraki ekranda kayıtlı MacBookʼunuzu seçebilir veya seri numarasını manuel olarak yazabilirsiniz. Ardından, Appleʼın en yakın yetkili Apple onarım merkezlerini önerebilmesi için konumunuzu ayarlayın. Buradan, tercih ettiğiniz onarım tarihini ve saatini seçebilirsiniz.

 Amerika Birleşik Devletleriʼndeki Apple kullanıcıları için Siriʼye "Apple desteğine ihtiyacım var" da diyebilirsiniz. Ardından, Siri, bir rezervasyonu güvence altına almak için ihtiyacınız olan her şeyde size yardımcı olacaktır. Appleʼı yardım hattından da arayabilirsiniz.

 Daha önce yetkili bir Apple onarım merkezinde yansıtıcı kaplama değişimi için ödeme yapmış olan MacBook kullanıcıları da para iadesi almaya hak kazanabilir. Ancak, bu duruma duruma göre karar verilir ve hak kazanabilmeniz için bir Genius barosu temsilcisine danışmanız gerekir.

 MacBook garanti kapsamınızı kontrol ettikten sonra iki seçeneğiniz vardır: peşin maliyetleri azaltmak için AppleCare kullanın veya cepten ödeme yapın. Zaten ömrünün sonuna gelmiş olabilecek bir cihaza para yatırmaya istekli değilseniz, lekelenme sorununu evde çözmenin yolları vardır.

 

Evde Staingate Nasıl Onarılır:

 Estetik sorununun yanı sıra, MacBook ekranlarındaki çoğu delaminasyon, günlük kullanım için gerçek sorunlara neden olmaz. Eğer lekelenme sizi o kadar rahatsız etmiyorsa, kendin yap ekran onarımı yapmaya karar vermeden önce riskleri tarttığınızdan emin olun.

 Ancak, lekelere daha fazla katlanamıyorsanız, burada çevrimiçi olarak önerilen bazı olası çözümler var.

 

1.Kabartma Tozu

 Malzemelerin Mohs Sertlik ölçeğinde cam, 5,5 ila 7 arasında bir sertlik seviyesine sahiptir. Öte yandan, kabartma tozu veya Sodyum Bikarbonat 2,5ʼtir. Sonuç olarak, MacBook ekranınızdaki kaplamanın geri kalanını çıkarmak için yeterince aşındırıcı olmasına rağmen, kabartma tozunun ekranı çizmesi imkansız olmalıdır.

 Bu yöntem için kabartma tozunu suyla macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Ardından çözümü hafif bir dokunuşla dairesel hareketlerle ekranınıza uygulayın. Ardından, suyla nemlendirilmiş bir bezle solüsyonu silin. Son olarak, ekranın kenarlarında kalan kabartma tozunu sıyırmak için bir kürdan veya kuru diş fırçası kullanın.

 Bunu denerken MacBookʼunuzun içine sıvı girmemesine çok dikkat edin.

 

2.Islak Mendil

 Kabartma tozuna alternatif olarak çok amaçlı ıslak mendil de kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, ıslak mendillerin etkinliği markaya ve bileşime bağlıdır. Ekranınızda dairesel hareketlerle ıslak mendil kullanın. Ardından kalan ıslak noktaları mikrofiber bir bezle silin.

 Çevrimiçi olarak başka öneriler olsa da, markalar ülkeler arasında aynı formülasyona sahip olmayabileceğinden hangilerini takip ettiğinize dikkat edin. Ek olarak, ekranınızı temizlemek amacıyla açıkça tasarlanmayan hiçbir şey risksiz değildir.

 

Evde Staingateʼi Kaldırmak İçin İpuçları

 Leke çıkarma söz konusu olduğunda, her şeyi tek seferde çıkarma ihtiyacı hissetmeyin. Hasar olasılığını azaltmak için ekran lekelerinin bazı kısımlarını aralıklı olarak çıkarabilirsiniz.

 Gargara veya diş macunu gibi ekranlarınız için aşındırıcı temizlik maddeleri kullanmaktan kaçının. Bunları kullanmaya kararlıysanız, ekranınızın kalitesini düşürebileceklerinden yalnızca küçük bir miktar kullanın. Dikkatli olmak istiyorsanız, ürünü tam ekranda kullanmadan önce ekranınızın küçük bir alanını test edin.

 İster su ister ekran temizleme maddesi olsun, ekranınıza asla dökme sıvı dökmeyin. Kullanmanız gereken tek şey nemli bir bez. Ekranınızın kenarlarına sıvı sızmasına çok dikkat edin ve çok yaklaşanları silin.

 

3.Bizle İletişim Kurun

 Teknik Servisimizde Retina MacBook Ekran Temizleme Hizmeti veriyoruz hakkımızda kısmından bize ulaşbilirsiniz.

 

 Son olarak, MacBookʼunuzda ekran dışında bir dizi başka sorun varsa, yükseltme zamanı gelmiş olabilir.

Macʼiniz Retina Ekranı mı Soyuldu?

BENZER MAKALELER