Macʼinizin Etkinleştirme Kilidi Tarafından Korunup Korunmadığını Kontrol Etme

 Macʼinizin, Aktivasyon Kilidi tarafından hırsızlığa karşı korunup korunmadığını öğrenin ve korunmuyorsa açın.

 Etkinleştirme Kilidi, Macʼinizi Apple Kimliğinize bağlayan bir güvenlik özelliğidir. Başka birinin sizin izniniz olmadan cihazı silmesini veya başka bir Apple Kimliğini kullanmasını kısıtlayarak mükemmel bir hırsızlık önleme önlemi olarak çalışır.

 Macʼinizin Etkinleştirme Kilidi ile güvenli olup olmadığını doğrulamak için ne yapmanız gerektiğini ve değilse özelliğin nasıl etkinleştirileceğini anlayalım.


Hangi Macʼler Aktivasyon Kilidi ile Uyumludur?

 Etkinleştirme Kilidi, tüm Apple silikon Macʼlerde bulunur. Ancak Intel yongaları kullanan cihazlarda bu özellik, macOS Catalina veya sonraki bir sürümünü çalıştıran Apple T2 Güvenlik Yongasına sahip modellerle sınırlıdır. Örnek olarak, MacBook Air (2017) gibi T2 olmayan bir Intel Mac, Etkinleştirme Kilidiʼni desteklemeyecektir.


Etkinleştirme Kilidini Kontrol Etmek için Sistem Bilgilerini Açın

 Varsayılan olarak, bir Apple Kimliği ile Etkinleştirme Kilidi uyumlu bir Macʼte oturum açmak, Macʼimi Bul ile birlikte Etkinleştirme Kilidiʼni otomatik olarak etkinleştirir. Ama emin olmak istiyorsan yapman gerekenler şunlar:

  1. Elma menüsünü açın.
  2. Seçenek tuşunu basılı tutun ve Sistem Bilgileriʼni seçin.
  3. Donanıma Genel Bakış (varsayılan seçim) altında, Etkinleştirme Kilidi Durumuʼnun yanında Etkinleştirme Kilidi durumunu bulacaksınız; Etkin veya Devre Dışı yazması gerekir.


Not: Donanıma Genel Bakış altında Etkinleştirme Kilidi Durumuʼnu görmüyorsanız bu, Macʼinizin Etkinleştirme Kilidiʼni desteklemediğini gösterir.


Macʼte Aktivasyon Kilidi Nasıl Etkinleştirilir

 Macʼiniz Etkinleştirme Kilidiʼni destekliyorsa ancak etkin değilse, açmak ve Macʼinizi korumak için şu adımları uygulamanız yeterlidir:

  1. Apple menüsünü açın ve Sistem Tercihleriʼni seçin.
  2. Apple Kimliğini seçin (veya henüz yapmadıysanız Macʼinizde oturum açın).
  3. iCloud sekmesi altında, Macʼimi Bulʼun yanındaki kutuyu işaretleyin. Bu kadar.


Daha fazla bilgi için Macʼinizde Aktivasyon Kilidi kurma kılavuzumuza bakın.


Macʼinizi Güvenli ve Emniyetli Tutun

Etkinleştirme Kilidi bir yana, Macʼiniz ayrıca FileVault, İki Faktörlü Kimlik Doğrulama ve Sistem Bütünlüğü Koruması gibi bir dizi ek güvenlik özelliğiyle birlikte gelir. Macʼinizi olabildiğince güvenli ve emniyetli tutmak için onlar hakkında daha fazla bilgi edinin.


Macʼinizin Etkinleştirme Kilidi Tarafından Korunup Korunmadığını Kontrol Etme

BENZER MAKALELER