macOS Montereyʼin ʼYeniden Yerleştirilen Öğeleriʼ nedir ve nasıl silinir?

 Bir güncellemeden sonra masaüstünüzde görünen "Taşıtılan Öğeler"i merak ediyorsanız, ne olduklarına biraz ışık tutmak ve Macʼinizde yer açmak için bunları nasıl güvenli bir şekilde sileceğinizi göstermek için buradayız.

 Macʼinizi güncelledikten sonra, masaüstünüzde "Yeniden Yerleştirilen Öğeler" klasörünü fark etmişsinizdir. Çoğu kullanıcı gibiyseniz, o dosyayı silinmesi için doğrudan çöp kutusuna göndermeniz olasıdır.

 Ancak, yeri değiştirilen dosyaların gerçek konumu değil, yalnızca bir kısayol klasörü olduğundan bu dosyaları gerçekten silmediniz. Aşağıdaki adımları izleyerek taşınan öğeler klasörünü bulabilirsiniz.


macOS Montereyʼde Yeniden Yerleştirilen Öğeler nasıl bulunur?

  • Finderʼı Aç
  • Kenar çubuğunda Konumlarʼın altındaki Macintosh HDʼyi tıklayın.
  • Kullanıcılar etiketli klasörü tıklayın
  • Paylaşılan etiketli klasörü tıklayın
  • Bir kez orada, "Relocated Files" başlıklı en az bir klasör göreceksiniz. "Önceden Yer Değiştirilmiş Dosyalar" olarak etiketlenmiş birkaç klasör de görebilirsiniz.


bu dosyaları içerir.

 Bu yapılandırma dosyaları sizin tarafınızdan, başka bir kullanıcı veya bir uygulama tarafından değiştirilmiş veya özelleştirilmiştir. Değişiklikler, son macOS yükseltmesiyle uyumlu olmayabilir. Değiştirilen dosyalar, orijinal konumlarına göre adlandırılan alt klasörlerde düzenlenen Yapılandırma klasöründedir."

 Bu nedenle, esasen, yeniden konumlandırılan dosyalar, Macʼinizi yükselttiğinizde veya güncellediğinizde kullanılamaz hale gelen yapılandırma dosyalarıdır. Ancak, yükseltme sırasında hiçbir şeyi bozmadığından emin olmak için Apple bu dosyaları güvenli bir konuma taşıdı.

 Tipik olarak, bu dosyalara artık bilgisayarınız tarafından ihtiyaç duyulmaz ve isterseniz, herhangi bir sonuç vermeden bunları silebilirsiniz. Yeri değiştirilen bazı dosyalar oldukça fazla yer kaplayabildiğinden, bunu yapmak cazip gelebilir - ancak bizim durumumuzda en son taşınan dosyalarımız yalnızca 4 kilobayt yer kaplıyordu.

 Klasörü açmak, içinde hangi dosyaların olduğunu kontrol etmenizi sağlar. Belirli üçüncü taraf programlarla ilgili kullanılmayan bitler olabilir veya Macʼiniz için güncel olmayan sistem dosyaları olabilir. Her iki durumda da, Macʼiniz bunların önemli olmadığına karar verdi.

 Güncellemeden sonra herhangi bir uyumluluk sorunuyla karşılaşmadığınızdan emin olmak için en son taşınan dosyalarınızı kısa bir süre yalnız bırakmanızı öneririz. Ayrıca, ilk etapta uyumluluk sorunları olmadığından emin olmak için işletim sisteminizi yükselttikten sonra en çok kullandığınız üçüncü taraf uygulamalarınızı hemen denemek iyi bir uygulamadır.

 Muhtemelen, uygulamalarınızdan birinin yeri değiştirilmiş bir dosyaya ihtiyacı varsa, yeni bir kopya oluşturacaktır - ancak yine de her şeyin doğru şekilde çalıştığından emin olmak iyi bir fikirdir.

 Bir ay kadar sonra herhangi bir sorun yaşamadıysanız, dosyaları silip yer açmaktan çekinmeyin.

 Bu öğeleri sildiğinizde, Macʼiniz ekstra bir güvenlik önlemi olarak sizden bir parola veya parmak izi girmenizi isteyecektir.

 Özellikle eski "Önceden Yer Değiştirilmiş Öğeler" klasörleri genellikle endişelenmeden silinebilir.

 Zaman zaman masaüstünüzde görünen "Yeniden Yerleştirilen Öğeler" klasörüne gelince, bunu herhangi bir sonuç olmadan silebilirsiniz.

macOS Montereyʼin ʼYeniden Yerleştirilen Öğeleriʼ nedir ve nasıl silinir?

BENZER MAKALELER