Bir USB Sürücüsünden Mac Önyükleme Nasıl Yapılır?

 Macʼinizi USBʼden başlatmak, önyükleme sorunlarını düzeltmenize veya test için fazladan bir macOS kopyasını saklamanıza olanak tanır. İşte bir Macʼi USBʼden nasıl başlatacağınız.

 Mac açılmıyor mu? En yeni macOS beta sürümünü denemek ister misiniz? Macʼinizi harici bir sürücüden çalıştırmayı denemelisiniz.

 Pek çok sorunu çözmeye yardımcı olmanın iyi bir yolu ve kurulumu beklediğinizden daha kolay. MacBook Proʼdan iMacʼe kadar her makinede çalışır. Bu nedenle, Macʼinizi bir USB sürücüsünden başlatmayı öğrenmek için okumaya devam edin.


Neden macOSʼu USBʼden Önyükleme?

 MacOSʼu bir USB sürücüsünden başlatmak için birkaç iyi neden vardır.

 En olası olanı, Macʼinizin başlamaması veya başka bir sorunu olmasıdır. Harici bir sürücüden önyükleme yapmak bu sorunu çözer. Hala çalıştığını ve şifrelenmediğini varsayarak dahili sürücünüzün içeriğine erişmenizi sağlar ve Disk İzlencesi ve diğer sorun giderme araçlarıyla Mac diskinizi onarmanıza yardımcı olur.

 Diğer bir neden ise farklı macOS sürümlerini çalıştırabilmenizdir. Bu, özellikle en son sürümde çalışmayan önemli uygulamalarınız varsa önemlidir. Eski uygulamaların sonunda uyumsuz hale gelmesi yaygındır.

 Benzer şekilde, yükseltmeye karar vermeden önce yeni bir sürümü test etmenize olanak tanır. Bu, beta sürümünü, hataları ve hepsini denemeyi içerir. Günlük sürücünüz olarak kullanmak için yeterince kararlı olmayabilir, bu nedenle Mac betaʼyı harici bir sürücüye yüklemek, risksiz olarak test etmenizi sağlar.

 Aşağıdaki kılavuzumuzun, Windows için oluşturulmuş bir makinede macOS çalıştırabilen bir "Hackintosh" oluşturmayacağını unutmayın. Bu çok farklı bir süreç gerektiriyor.


Bir Macʼi Harici Bir Sürücüden Önyüklemek İçin Gerekenler

 •  macOSʼi bir USB sürücüsünden çalıştırmak için gündelik kullanım için en az 32 GBʼlık bir sürücüye ihtiyacınız vardır. Ciddi bir şekilde kullanmayı düşünüyorsanız, çok daha büyük bir tane tavsiye ederiz. Hızlı donanım da önemlidir. Bu, USB 3 ve yüksek okuma ve yazma hızlarına sahip bir flash sürücü veya sabit sürücü yerine katı hal sürücüsü anlamına gelir. Donanımınız yeterince hızlı değilse bir fark göreceksiniz.
 •  Ayrıca bir macOS kopyasına da ihtiyacınız var.


macOS Nasıl İndirilir

USB sürücünüze yüklemek üzere bir macOS kopyası edinmenin birkaç yolu vardır.

 Macʼiniz Mojaveʼden daha eski bir macOS sürümü çalıştırıyorsa, App Storeʼdan birçok sürümü indirebilirsiniz. Satın Alınanlar sekmenize gidin ve diğer uygulamalarınız arasında listelendiğini görmelisiniz.


 Satın Alınanlar sekmeniz aradığınız sürümü içermiyorsa, Apple web sitesinde macOSʼin eski sürümlerine bağlantılar bulabilirsiniz. Bunları tıkladığınızda, App Store üzerinden de indireceklerdir. Yazma sırasında Yosemiteʼden Big Surʼa kadar tüm sürümleri alabilirsiniz.
 macOS beta sürümünü indirmek için önce Apple Beta Yazılım Programına kaydolmanız gerekir. Kullanmakta olduğunuz Macʼin donanımıyla çalışan bir sürüm indirmeniz gerekir. Bu nedenle, Apple Siliconʼlu MacBook Pro veya iMac gibi bir şey kullanıyorsanız, ARM uyumlu bir sürüme ihtiyacınız olacak.


 Macʼinizde şu anda çalıştırdığınız sürümden daha eski bir sürüm indirirseniz, onu yükleyemediğinizi söyleyen bir hata mesajıyla karşılaşabilirsiniz. Bu olursa, deneyebileceğiniz olası bir çözüm var.


 Tüm talimatları bulabileceğiniz USBʼden macOSʼun nasıl kurulacağına ilişkin kılavuzumuza gidin. Bu, Terminal uygulamasını kullanmanızı gerektirir. Biraz daha pratik ama yine de takip etmesi kolay.
 Güvende olmak için, halihazırda kullanmakta olduğunuz sürümün aynısını yüklemeniz daha iyi olur.


Bir USB Sürücüye macOS yükleyin

Artık USB sürücünüzü macOSʼe önyükleme yapacak şekilde kurmaya hazırsınız. Öncelikle, sürücünüzü biçimlendirmeniz gerekir. Bilgisayarınıza bağlayın ve Disk Utilityʼyi başlatın.

 •  Sürücünüzü, hem cihazı hem de birimi göreceğiniz sol sütunda bulun. macOSʼin daha yeni sürümlerinde, bunun görünmesi için Görünüm > Tüm Aygıtları Gösterʼe gitmeniz gerekebilir.
 • Yanındaki Çıkar düğmesine tıklayarak birimi çıkarın. Şimdi cihaz adını seçin.
 •  Silʼe gidin ve sürücü için bir ad yazın. High Sierra veya üstü için Formatʼı APFS olarak ayarlayın veya daha eski sürümlerde Mac OS Extended (Journaled)ʼi seçin ve Schemeʼi GUID Partition Map olarak ayarlayın.
 • Şimdi Silʼi tıklayın.
 • Bunun sürücünüzdeki her şeyi sileceğini unutmayın.
 • Şimdi kullanmak istediğiniz macOS sürümünü indirin.
 • İndirmeler normalde App Store üzerinden gerçekleşir ve Uygulamalar klasörünüze kaydedilir.
 • Başlamak için çift tıklayın.
 •  Lisans sözleşmesine tıklayın. Ardından işletim sistemini nereye kurmak istediğiniz sorulacak. Tüm Diskleri Gösterʼe tıklayın ve harici sürücünüzü seçin. Kurʼu seçin, şifrenizi girin ve başlayacaktır.

 Hangi sürümü yüklediğinize bağlı olarak, önce gerekli tüm dosyalar sürücünüze kopyalanabilir, bu da 10 dakika kadar sürebilir, ardından Macʼiniz kapanır ve tam yükleme başlar. Veya daha yeni sürümlerde, doğrudan masaüstünüzden yüklenir.

 Her iki şekilde de biraz zaman alır. Harici sürücünüzün hızı, işlemin alacağı süreyi etkiler, ancak bunun için bir saat ayırmanızı öneririz.

 Tamamlandığında, Macʼiniz yeniden başlatılacak veya manuel olarak yeniden başlatabilirsiniz. Şimdi sadece normalde yaptığınız gibi ayarlamanız gerekiyor. Wi-Fiʼye bağlanın, Apple Kimliği bilgilerinizi ekleyin vb. Gitmeye hazır.


Harici Bir Sürücüden macOS Nasıl Çalıştırılır

 • Bilgisayarınızı bir sonraki başlatışınızda, dahili sabit sürücünüzden önyüklemeye geri dönebilir. Harici sürücünüze önyükleme yapmak için iki seçeneğiniz vardır. Sistem Tercihleri ​​> Başlangıç ​​Diskiʼne gidin. Ayarları değiştirmek için kilidi tıklayın ve şifrenizi girin. Listeden USB sürücünüzü seçin ve Yeniden Başlatʼa tıklayın.
 • Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve Intel makinelerinde Option tuşunu basılı tutun veya Apple Silikon bilgisayarlarda Güç düğmesini basılı tutun.
 • Kısa bir gecikmeden sonra, hem dahili hem de harici olanlar dahil olmak üzere kullanılabilir sürücülerin bir listesini göreceksiniz. Harici sürücüyü seçin ve önyüklemeye devam etmek için Enterʼa basın.
 •  Bu yöntemlerin her ikisi de harici sürücüyü varsayılan olarak ayarlar. Tabii ki, yalnızca bağlı olduğunda harici bir sürücüden önyükleme yapabilirsiniz. Bu nedenle, bunun yerine dahili sürücünüze önyükleme yapmak istediğinizde basitçe fişini çekebilirsiniz.
 •  Bilinmesi gereken son (ve önemli) bir nokta var. macOSʼi harici bir sürücüden çalıştırırken, yine de normal şekilde kapatmanız gerekir. Sadece USB sürücüsünü çıkarmayın veya bir şekilde çıkarmaya çalışmayın. Bu, verilerinizi bozmanıza neden olabilir. Bir sürücüden diğerine geçmek için bilgisayarın tam olarak yeniden başlatılması gerekir.


Macʼinizi Bir USB Sürücüden Başlatın

 Macʼinizi USBʼden önyüklemeye ayarlama işleminin tamamı en fazla bir saat sürmelidir. Hızlı bir SSDʼye kurun ve elinizde kullanılabilir bir çift önyükleme sistemi olsun. Veya bir flash sürücüye macOS yükleyebilir, bir çekmeceye yapıştırabilir ve acil durumlar için saklayabilirsiniz.

Macʼinizi bir USB sürücüsünden başlatmak, bilgisayarınızın karşılaştığı tüm önyükleme sorunlarını düzeltmenin bir yolunu sunar. 

Bir USB Sürücüsünden Mac Önyükleme Nasıl Yapılır?

BENZER MAKALELER