Macʼte Video Nasıl Kaydedilir: 4 Yöntem

 Macʼinizin web kamerasını veya diğer bağlı kameraları kullanarak nasıl video kaydedeceğinizi öğrenin.

 Video kaydetme zamanı geldiğinde, aklınıza ilk olarak telefonunuzu çıkarmak veya bir dijital kamera almak olabilir, ancak doğrudan Macʼinize video da kaydedebilirsiniz. Tüm MacBook ve iMac modellerinde özel bir web kamerası bulunur. En iyi kalitede olmayabilir, ancak işi oldukça iyi yapabilir.

 Web kamerasıyla Macʼte video kaydetmek oldukça basittir ve bunu yapmak için kullanabileceğiniz birçok uygulama vardır. Hepsini sizin için aşağıda ele aldık.


Video Kaydetmeye Hazırlanma

 Videonuzu kaydetmeye başlamadan önce, sisteminizin bunu yapmaya tamamen hazır olduğundan emin olmalısınız. Bu durumda en hayati unsur bir web kamerasıdır. 2006ʼdan beri piyasaya sürülen tüm MacBook ve iMac modellerinde yerleşik web kamerası bulunur, bu nedenle sizinki çalıştığı sürece bir sorun olmamalıdır.

 Ancak Mac mini, Mac Pro veya Mac Studio kullanıyorsanız eklenti olarak harici bir web kamerası satın almanız gerekir. Henüz sahip değilseniz, satın alabileceğiniz en iyi web kameraları hakkındaki kılavuzumuza göz atmayı unutmayın. Ayrıca, videonuzu kaydetmek için DSLR veya aynasız kamera gibi harici bir kamera da kullanabilirsiniz (bu, kurulum için biraz fazladan uzmanlık gerektirebilir).

 Çevredeki sahneyi kurduğunuzdan emin olmak için kameranın yanı sıra ev videosu ipuçlarımızı da izlemelisiniz. Önünüze bol miktarda ışık gelmeli, arkadan aydınlatmalı olmamalısınız (örneğin, arkanızda bir pencere varken) ve aşırı arka plan gürültüsü olmamalıdır.

 Her şey ayarlandıktan sonra Macʼinizde video kaydetmeye başlayabilirsiniz. Bunu kaydetmek için kullanabileceğiniz birkaç seçenek var, bunları aşağıda ele aldık.


1. Photo Booth Kullanarak Video Kaydedin

 Macʼinize video kaydetmek için kullanabileceğiniz ilk uygulama Photo Boothʼu kullanmaktır. Tüm Macʼler, web kameranızı kullanarak fotoğraf ve video çekmenize olanak tanıyan önceden yüklenmiş Photo Booth ile birlikte gelir.

 Photo Booth kullanmanın ana avantajı, QuickTime Playerʼın aksine videonuzu yatay olarak çevirmemesidir. Diğer bir faydası ise video kaydınıza çeşitli efektler uygulamanıza izin vermesidir. Bunlar oldukça eğlenceli olsa da, profesyonel bir videoda hiçbir işe yaramama ihtimalleri var. Yine de, seçeneğiniz olduğunu bilmek güzel.


bir video kaydetmek için Photo Boothʼu kullanın:

 • Macʼinizde Photo Boothʼu açın. Bunu Spotlightʼtan veya Finderʼdaki Uygulamalar klasöründen yapabilirsiniz.
 • Photo Booth açıldığında, web kameranızın gördüğünün bir önizlemesini göreceksiniz. Her şeyin iyi göründüğünden ve çerçevenin içinde olduğunuzdan emin olun.
 • Sol alt köşedeki video simgesine tıklayarak Video moduna geçin.
 • Hazır olduğunuzda, videoyu başlatmak için kırmızı kayıt düğmesine tıklayın. Bitirdiğinizde, kırmızı durdurma düğmesine basarak kaydı durdurun.
 • Videonuzu kaydettikten sonra önizlemek için film şeridindeki video küçük resmine tıklayın. Mutluysanız, küçük resmi Kontrol tuşuna basarak tıklayın, Dışa Aktarʼı seçin ve Macʼinizde herhangi bir yere kaydedin.


 Kayıt sırasında ekranınızın sol alt köşesinde kaydedilen süreyi de izleyebilirsiniz. Ayrıca, kayıt sürenizin Macʼinizde bulunan ücretsiz depolama alanı miktarıyla sınırlı olduğunu unutmayın.


2. QuickTime Playerʼı Kullanarak Video Kaydedin

 QuickTime Playerʼı kullanarak Macʼinizde bir video da kaydedebilirsiniz. QuickTime, video oynatma için Appleʼın yerel uygulamasıdır. Bununla birlikte, web kameranızı kullanarak video kaydetme yeteneği de dahil olmak üzere birçok ek seçenek sunar.


QuickTime Player kullanarak video kaydetmek için:

 • Macʼinizde QuickTime Playerʼı açın.
 • Menüden Dosya > Yeni Film Kaydıʼnı seçin veya yeni bir film kaydı için Cmd + Option + N tuşlarına basın. QuickTime, web kameranızın bir önizlemesini açarak sahneyi ayarlamanıza ve her şeyin iyi göründüğünden emin olmanıza izin vermelidir. (Fotoğraf Kabininden farklı olarak videonun ters çevrildiğini unutmayın.)
 • Bağlı birden fazla web kameranız veya ses mikrofonunuz varsa, kayıt düğmesinin sağındaki küçük oka tıklayarak video ve ses kaynaklarını değiştirebilirsiniz. Ayrıca kayıt kalitenizi buradan seçebilirsiniz.
 • Mutlu olduğunuzda, kaydetmeye başlamak için kırmızı kayıt düğmesine tıklayın. Kaydı bitirdikten sonra, kaydı bitirmek için tekrar tıklamanız yeterlidir.
 • QuickTime Player, memnun olduğunuzdan emin olmak için izleyebileceğiniz son kaydı size gösterecektir. Ayrıca Düzen menüsünden videoda bazı küçük düzenlemeler yapabilirsiniz.
 • İşiniz bittiğinde, Cmd + S tuşlarına basarak veya Dosya menüsünden Kaydetʼi seçerek videoyu kaydedin.


3. iMovie Kullanarak Video Kaydedin

 Macʼinize video kaydetmek için üçüncü seçeneğimiz iMovieʼyi kullanmaktır. iMovie, bahsettiğimiz diğer iki uygulamaya kıyasla biraz daha karmaşık bir uygulama olduğundan, bunu yalnızca videonuzu kaydetmeyi bitirdikten sonra yoğun bir şekilde düzenlemek istiyorsanız öneririz. Videonuzu daha büyük bir projeye aktarıyorsanız, iMovie de iyi bir seçenektir.


iMovie varsayılan olarak Macʼlere yüklenmez, ancak Mac App Storeʼdan indirmek ücretsizdir. Bunu yaptıktan sonra, aşağıdaki adımları kullanarak Macʼinizin web kamerasından doğrudan iMovieʼye kayıt yapabilirsiniz:

 • Macʼinizde iMovieʼyi başlatın. Ardından Dosya > Yeni Filmʼe gidin. Alternatif olarak, iMovie Projeleri ekranından Yeni Oluşturʼu seçebilirsiniz.
 • iMovie ekranının üst kısmındaki İçe Aktar düğmesine (aşağı bakan ok) tıklayın.
 • Sol panelden Kameralarʼı seçin ve FaceTime HD Kameraʼyı (veya istediğiniz web kamerasını) seçin. Uygulamaya web kamerasının mikrofonuna ve kamerasına erişim izni vermeniz gerekebilir.
 • Videoyu içe aktaracağınız projeyi ekranın üst kısmından seçin.
 • Mutlu olduğunuzda, kaydetmeye başlamak için ekranın altındaki Kaydet düğmesini tıklayın. Kaydı durdurmak için tekrar tıklayın. İşiniz bittiğinde, kayıt penceresini kapatmak için ekranın altındaki Kapatʼa tıklayın.
 • Kaydı kaydetmek ve bir projeye aktarmak için iMovie penceresinin sol üst köşesindeki Projelerʼe tıklayın.
 • Bu kadar! Gördüğünüz gibi, süreç iMovie ile biraz daha karmaşıktır, ancak daha büyük bir video (belgesel gibi) oluşturuyorsanız ve bunun için yalnızca küçük bir klip kaydetmek istiyorsanız bu gerçekten yararlıdır.


4. Üçüncü Taraf Uygulamaları Kullanarak Kayıt Yapın

 Neyse ki Appleʼın uygulamaları, videoları kaydetme konusunda o kadar iyi iş çıkarıyor ki, üçüncü taraf bir uygulama kullanmanıza gerek yok. Ancak daha güçlü bir kayıt yazılımı arıyorsanız, ekranınızı ve web kameranızı kaydetmek için OBS Studioʼya göz atmanızı öneririz. Bir video rehberi veya canlı yayın oluşturmak istiyorsanız çok faydalı olabilir.


Daha Profesyonel Bir Kuruluma Geçmeli misiniz?

 Macʼin web kamerasını kullanarak video kaydetmek, kısa videolar için mükemmeldir, ancak profesyonel kayıtlar yapmayı veya bir içerik dizisi için videolar oluşturmayı hedefliyorsanız, videolarınızı kaydetmek için daha iyi bir web kamerasına veya harici bir kameraya yatırım yapmaya değer olabilir. Bunu yapmak yalnızca kaydınızın kalitesini artırmanıza izin vermez, aynı zamanda pozlama, ses kontrolü ve daha fazlası dahil olmak üzere farklı kamera ayarları üzerinde size daha fazla esneklik sağlar.

Macʼte Video Nasıl Kaydedilir: 4 Yöntem

BENZER MAKALELER